Nahlášení samoodečtu vodoměru
Realizace projektu „Kopie usedlosti čp. 78 v Nýdku“ je součástí projektu realizovaného společně s obcemi Vendryně, Goleszów a Jasienica v rámci Programu Interreg V-A Česká republika-Polsko.
Název projektu: „Život a práce na Těšínském Slezsku v době průmyslové revoluce“
Cíl projektu: Podpořit rozvoj cestovního ruchu a návštěvnosti Těšínského Slezska vytvořením zážitkové a poznávací přeshraniční turistické trasy "Po stopách průmyslové revoluce" se 4 expozicemi a zázemím pro návštěvníky.
Provozní doba: Kontakty:
út - pá: 8:00 - 16:00 Tel.: 702 051 844, 558 555 122
soboty: 8:00 - 14:00 Email: drevionka@nydek.cz
st. svt. 8:00 - 14:00 Facebook: https://facebook.com/drevionka
Dřeviónka, která vznikla jako replika původní usedlosti (roubené stavení č. p. 78 s chlévy, stodolou a zahradou), je unikátním objektem odrážejícím původní život a bydlení nýdeckých obyvatel. Roubená stavba se nachází v blízkosti centra Nýdku a vzhledem k poloze (bezprostřední blízkost autobusové zastávky a parkoviště u Nýdečanky) je snadno dostupná veřejnosti a hlavně turistům navštěvujícím zdejší okolí.
Součástí stavby je Turistické informační centrum, které zprostředkuje návštěvám turistické a kulturní informace z regionu a také informuje o možnostech využití místních služeb. V informačním centru je možnost zakoupit suvenýry nejen od místních výrobců. Součástí interiérů Dřeviónky je také malé muzeum dokumentující život našich předků na přelomu 19. a 20. stol.
V upravených prostorách bývalého chléva (dříve součást obytného stavení) je instalována stálá expozice, vztahující se k „průmyslové“ historii obce Nýdek a potažmo celého Těšínského Slezska. Návštěvníci tu mohou získat informace o původní těžbě železné rudy i o počátcích blízkých železáren v Ustroni a v Třinci. Najdou tu však ještě řadu dalších zajímavostí, jakou je např. tzv. nýdecký klauz (splavovací nádrž), milíře (k výrobě dřevěného uhlí) apod. Expozice je doplněna vzácnými dobovými ilustracemi i současnými fotografiemi.
Další neméně zajímavou součástí objektu je přilehlá stodola, ve které se vedle prostoru určeného pro různé kulturní akce, nacházejí také exponáty poukazující na zvyklosti a těžké živobytí našich předků.
Dokladem dřívějšího života místních obyvatel je již samotný objekt, který se nachází na svém původním místě. Při stavbě usedlosti bylo dodrženo typické rozdělení místností i přilehlých prostor (zahrada a na ni navazující louka). Zároveň byly zachovány tradiční stavební postupy, což spolu s použitým materiálem a konstrukčními prvky dobře vystihuje původní dřevěnou architekturu ve Slezských Beskydech.
Pracovníci Dřeviónki srdečně zvou k návštěvě Infocentra a prohlídce vystavených exponátů.
Těšíme se na Vás.